Régen volt? Hol is volt? országos középiskolás vetélkedő - felhívás

11

A Holokauszt Emlékközpont, a Raoul Wallenberg Humán Szakképző Iskola és Gimnázium, a Raoul Wallenberg Egyesület „Régen volt? Hol is volt?” címmel országos felmenő rendszerű vetélkedőt hirdet középfokú intézmények diákjai számára. A vetélkedőre 4 fős középiskolás csapatok és felkészítő tanáruk jelentkezhetnek 2012. február 10-ig, a Wallenberg Egyesület honlapján.

2012-ben ünnepeljük Raoul Wallenberg születésének századik évfordulóját. Az emlékév jó lehetőséget teremt mindannyiunk számára, hogy megismerjük a svéd diplomata sokoldalú tevékenységét, hiszen életútja példa a ma élők számára is, ösztönzést ad az antiszemitizmussal, rasszizmussal, diszkriminációval szembeni fellépésre.

Az a település, ahol élünk, dolgozunk, tanulunk, intézzük ügyeinket őrzi múltunk emlékeit, dicső és feledhető események látható és láthatatlan lenyomatát. Szeretjük lakóhelyünket, mert a mienk, mert közünk van hozzá. Vajon ismerjük-e, tudjuk-e, hogy egy-egy utcanév, ház, szobor, vagy emléktábla, milyen múltbeli események hordozója, miért emelte, nevezte el, készítette az utókor?

Induljunk el és fedezzük fel városunkat, falunkat, mert kötelességünk és érdekünk, hogy ismerjük és emlékezzünk a 67 évvel ezelőtt befejeződött korszak történéseire. A XX. század közepén európai és magyar emberek milliói faji, vallási és politikai alapú üldöztetést szenvedtek. A zsidóságot, a romákat sújtó népirtás és következményei a magyar múlt, az európai történelem és kultúra veresége. Az európai emlékezetkultúrához hasonlóan Magyarországon is törekednünk kell arra, hogy a holokauszt a magyar történelem, a kollektív emlékezet részévé váljon, az ártatlanul üldözött és megölt magyar állampolgárok emléke fennmaradjon. Emlékeznünk kell azokra is, akik emberek tudtak maradni, az embertelenségben, akiket ismertünk és akik ismeretlenek maradtak, s legfeljebb cselekedetük hozadéka, emberi életek megmentése maradt fenn. Az elmúlt évszázadokban sokféle nép, népcsoport, kultúra élt együtt, hatott egymásra a Kárpát-medencében. Ismerkedjünk meg egymás kultúrájával, szokásaival is!

A vetélkedő témakörei:
II. világháború története, Magyarország szerepe, a zsidóüldözések, a Holokauszt, Raoul Wallenberg és más embermentők tevékenysége, a zsidó-magyar kultúra együttélése, Holokauszt és embermentő emlékhelyek Budapesten, illetve a lakóhelyen. Holokauszt túlélők történetei. Raoul Wallenberg a humánum lovagjának időszerűsége napjainkban. A magyar külpolitika az emberi-, kisebbségi jogokért.

Jelentkezés:
A vetélkedőre 4 fős középiskolás csapatok jelentkezhetnek felkészítő tanárukkal.
A www.wallenbergegyesulet.hu honlapon 2012. február 10-ig.

A vetélkedő menetrendje:
1. forduló
Internetes játék:
A regisztrált csapatok egy jelszó segítségével hozzájuthatnak a kérdésekhez. A feladatokat a csapatoknak 2012. február 11 és 20. között kell megoldani maximum 3 óra alatt.

2. forduló
Elődöntők:
Az elődöntőbe az internetes fordulóból legtöbb pontszámot elérő csapat jut be, maximum 40.
Az elődöntő két részből áll:
- 2012. március 9-ig írásbeli feladatot kell készíteni,
- 2012. március 26-30. között egész napos játékra kerül sor Győrött, Székesfehérváron, Budapest, XIII. kerületben, Szegeden, Miskolcon.
Díjazás:
Minden résztvevő oklevelet, valamint tárgyjutalmat, illetve emléklapot kap.
Az öt helyszínről az 1-2. helyezett csapatok továbbjutnak az országos döntőbe. Összesen tíz csapat.

3. forduló.
Országos döntő:

Időpont: 2012. április 19. egész napos program
Helyszín: Raoul Wallenberg Humán Szakképző Iskola és Gimnázium, Budapest
Díjazás: 1. helyezett csapat /+ felkészítő tanár/:
30 000.-ft-os könyvvásárlási utalvány + oklevél
2. helyezett csapat /+ felkészítő tanár/:
24 000.- ft könyvvásárlási utalvány+ oklevél
3. helyezett csapat /+felkészítő tanár/:
18 000.- ft könyvvásárlási utalvány+oklevél
A többi csapat tárgyjutalomban (kiadvány, könyv) + emléklap részesül.

A felkészülést segítendő az egyes fordulókat megelőző időpontban irodalomjegyzéket közlünk az Egyesület honlapján. Kérdéseket a szervezőkhöz a vetélkedőről az info@wallenbergegyesulet.hu e-mail címre lehet eljuttatni.


Sikeres vetélkedést kívánnak a szervezők nevében!

Prof. dr. Szita Szabolcs, ügyvezető igazgató, Holokauszt Emlékközpont
Gavallérné Kancsal Ágnes, igazgató, Raoul Wallenberg Középiskola
Dr. Orosz Ferenc, soros elnök, Raoul Wallenberg Egyesület

Fő támogató és együttműködő partner Magyarország Külügyminisztériuma.

Szervezők, partnerek:
Budapest, XIII. kerületi Pedagógiai Szolgáltató Központ
Győri Széchenyi István Egyetem
Holokauszt Emlékközpont
Mérei Ferenc Fővárosi Pedagógiai és Pályaválasztási Tanácsadó Intézet
Miskolci Egyetem Szociológiai Intézet
Raoul Wallenberg Alapítvány
Raoul Wallenberg Egyesület
Raoul Wallenberg Humán Szakképző Iskola és Gimnázium
Somogyi-könyvtár, Szeged
Székesfehérvári Esélyek Háza

Budapest, 2012. január 17.

Kapcsolat

Holokauszt Emlékközpont
H-1094 Budapest
Páva u. 39.

+36 1 455-3333
+36 1 455-3399
info@hdke.hu

Nyitva tartás

Kedd-vasárnap: 10:00 - 18:00
A jegypénztár 17 órakor zár.

Virtuális kiállítások

Látogasson el Ön is a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontba, ahol különleges és egyedi építészeti környezet fogadja.

Állandó kiállítás

Jogfosztástól népirtásig

A magyar holokauszt áldozatainak emlékére Az állandó kiállítás témája a magyar holokauszt. Célja, hogy a faji ideológia által fizikai megsemmisítésre ítélt magyar állampolgárok, azaz a zsidók és a romák szenvedéseit, üldöztetését, legyilkolását elbeszélje és bemutassa. A kiállítás vezérmotívuma az...

Tovább

A kiállítás helyszíne

A mintegy 1500 m2-es kiállítótér az emlékközpont mélyföldszintjén és a zsinagógaterében található

A kiállítást rendezte

Magyar Nemzeti Múzeum

Ne maradjon le a legfrissebb kiállításokról, különleges alkalmakról.

Tudta-e?

Hány áldozat neve szerepel az emlékfalon?

A több mint félmillió magyar áldozat kilétének megállapítása hosszú kutatómunkát igényel. Jelenleg mintegy 180 000 azonosított áldozat neve szerepel az Áldozatok Emlékfalán.

További nevek azonosítása jelenleg is folyik. Az összes halott kilétének megállapítása lehetetlen, ezért a nevek mellé felkerülő üres táblákkal emlékezünk a névtelen áldozatokra.

A Holokauszt Emlékközpont látogatóit számítógépes adatbázis segíti az emlékfalon megörökített hozzátartozóik nevének megtalálásában. Az érdeklődők emléklapot kapnak, amelyen grafikus ábra mutatja meg, hogy az emlékfal mely részén szerepel a keresettek neve.

Az érintettek, hozzátartozóik és mindazok, akik az elhurcoltakról bármilyen információval rendelkeznek a honlapunkról letölthető áldozatok adatlapja beküldésével kezdeményezhetik a név emlékfalra kerülését.

Tovább a Gyakran Ismételt Kérdésekhez

Hírlevél

Adja meg az e-mail címét, így mindig időben tájékozódhat a legfrissebb kiállításokról, különleges alkalmakról.